علامت و علل بروز سرطان مثانه

علامت ابتلا به سرطان مثانه مشاهده خون در ادرار است و کسانی که خون در ادرار خود مشاهده می‌کنند، باید به سرعت به پزشک مراجعه و آزمایش‌های لازم را انجام دهند.

شاهین طباطبایی استاد دانشگاه هاروارد و متخصص ارولوژی می‌گوید: افراد حتی اگر یک بار و به میزان خیلی کم در ادرار خود، خون مشاهده کردند سریعاً به متخصص اورولوژی مراجعه کنند چرا که احتمال ابتلا به سرطان مثانه بسیار زیاد است.

متخصصان ارولوژی هشدار می‌دهند که وجود خون در ادرار کسانی که مبتلا به سرطان مثانه هستند، با درد و سوزش همراه نیست و افراد باید با مشاهده حتی یک قطره خون در ادرار خون احتمال ابتلا به سرطان مثانه را بدهند و به پزشک مراجعه کنند.

طباطبایی علت ابتلا به سرطان پروستات را مصرف دخانیات و مخصوصا سیگار عنوان می‌کند و می‌افزاید: مصرف مواد دخانی و تماس مداوم با محصولات پتروشیمی سبب می‌شود که احتمال ابتلا به سرطان مثانه به شدت افزایش پیدا کند. به‌طوری که 30 درصد افرادی که به سرطان مثانه مبتلا شده‌اند، سابقه مصرف دخانیات دارند.

آنچنان که وی هشدار می‌دهد، حتی اگر مصرف دخانیات متوقف شود باز هم ممکن است که مدت‌ها بعد به دلیل همین مصرف دخانیات، فرد مبتلا به سرطان مثانه شود.

اکنون میزان ابتلا به سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان است اما با تغییر سبک زندگی و الگوبرداری زنان از مردان در شیوه زندگی و مصرف مواد دخانی از سوی زنان، سبب شده تا شیوع این سرطان در میان زنان از سرعت بالایی برخوردار باشد.

طباطبایی استفاده مداوم از رنگ مو و تماس روزانه با آن را از عوامل افزایش احتمال ابتلا به سرطان مثانه در زنان عنوان می‌کند.

راهکارهایی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان مثانه


عباس بصیری، متخصص اورولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سرطان مثانه را بسیار خطرناکتر از پروستات عنوان می‌کند و می‌افزاید: با عدم مصرف مواد دخانی می‌توان درصد ابتلا به این سرطان را کاهش داد.

به گفته این استاد دانشگاه و متخصص اورولوژی، حجم آبی که بدن به صورت ادرار دفع می‌کند در عدم ابتلا به سرطان مثانه اهمیت دارد و متخصصان معتقدند 2.5 لیتر ادرار در 24 ساعت بهترین حجم ادراری است که یک فرد باید در جهت پیشگیری از ابتلا به سرطان مثانه در شبانه روز داشته باشد.

متخصصان ارولوژی عدم تماس مداوم با محصولات پتروشیمی و مصرف نکردن دخانیات در کنار مصرف آب زیاد را از راهکارهای جلوگیری در ابتلا به سرطان مثانه می‌دانند.

شیوه‌های درمان


طباطبایی با اشاره به راه‌های درمان سرطان مثانه به خبرنگار فارس گفت: خارج کردن مثانه از بدن بیمار شایع‌ترین روش درمانی است اما اکنون سعی می‌کنیم که آن را با دارو و درمان مداوا کنیم و مثانه افراد را تخلیه نکنیم.

استاد دانشگاه هاروارد در پاسخ به این سؤال که آیا پیوند مثانه نیز مانند سایر اعضای بدن انجام می‌شود یا خیر، گفت: بحث پیوند مثانه هنوز در آزمایشگاه مطرح است و به صورت بالینی تست نشده اما با توجه به اینکه تکنولوژی در حال پیشرفت است امیدواریم بتوانیم مثانه را نیز پیوند دهیم.

وی به برخی مشکلات پیوند مثانه اشاره کرد و گفت: مثانه دارای رگ‌ها و اعصاب ظریف و کوچکی است که اکنون تکنولوژی پیوند دادن این اعصاب و رگ‌ها وجود ندارد اما مطمئناً در آینده این مشکلات برطرف خواهد شد.

این متخصص اورولوژی همچنین به نقش سلول‌های بنیادین در درمان سرطان مثانه اشاره کرد و گفت: سلول‌های بنیادین فقط در کودکان و نوزادان قابل استفاده است و هنوز به آن میزان پیشرفتی که برای کشت سلول و تبدیل آن به مثانه بزرگسالان است دست نیافته‌ایم.


مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

موسسه خیریه کسا
با انجام یک آزمایش خون ساده و ثبت نام در بانک جهانی اهدا سلول بنیادی خون  از طریق  http://iscdp.tums.ac.ir  (واقع در بیمارستان شریعتی تهران)به نجات جان بیماران وخیم خونی(عموما کودکان)بشتابیم
amirhussein

گرامی باد یاد و خاطره امیرحسین و با آرزوی شفا و سلامتی برای همه کودکان درگیر با سرطان
شماره تماس جهت مشاوره: 09130782168


Top